ŞARK KÖŞESİNİN TARİHİ

Şark Köşesinin Tarihi

Yaptığımız tüm ürünlerimizde minder, yastık gibi fermuar vardır. Temizlik veya yıkamalar için kumaşların sökülüp takılmalarında daha uzun ömürlü olabilmeleri için fermuar iç kısımdan overlok çekilmiştir.
Ürünler için Tıklayın

ŞARK KÖŞESİNİN TARİHİ (Şark odaları)

Şark köşesi veya diğer bir değişle şark odalarının geçmişten günümüze nakış gibi işlenişini anlatmadan bir kaç soruyla başlamak istiyorum. Şark odalarının tarihi nedir?, Şark Köşesi mi, şark odaları mı? Şark köşesi kaç yıllardır kültürümüzde vardır? Şark köşesi türk kültürü mü? Şark köşesi ismini nerden aldı? Osmanlıda şark köşesi veya şark odası varmıydı?

Evet işte bütün bu soruları dahada çoğaltabilirsiniz. Şark köşesi aslında türk kültürünün vaz geçilmez bir parçasıdır. Türklerin göçebe bir millet olduklarından ve kıtadan kıtaya cenk için at üstünde veya göçebeliklere rahat, kullanışlı, portetifliğinden kurulumu ve kullanımı basit olan bir dizayn ile odayı, osmanlı döneminde kullanılan otağı, obaları veya mekanı şekillendirmesinde tercih edilen vazgeçilmezlikler arasında yer alırdı.

Bu, tarihin eski yani osmanlı dönemlerinde ismi şark köşesi olmamakla beraber şimdi bildiğimiz şark köşelerinin modarnliğine yakın tarzda yöreden yöreye farklı işlemelerle memleketten memlekete farklı boyut ve süslemelerle kullanım şartlarına ve taşıma ağırlığına göre içeriğinde farklı yün ve cisimler kullanılırdı.

Osmanlı tarihinde evlerinde, oba ve çadır gibi kaldıkları evlerinde dikdörtgen veya uzunca 10-15cm kalınlıkta yapılmış minderlerdi. köşeden köşeye serilir ve üzerinde bağdaşla oturulur. önünde ise dört veya üç ayağı olan rahle üzerinde bakır ağırlıklı sini sehpa olarak kullanılırdı. Uzun zaman geçirilen mekanlarda yaslanıp rahat edilebilmesi için o minderlerden aynı şekilde duvara yaslanırdı.

Zamanla bu kültürü farklı kültür ve medeniyetler görüp benimsenerek yavaş yavaş koltuk, masa, sandalye, kanepe, gibi oturma gruplarının hayatımıza girmesiyle tarzını kaybetmesi büyük bir faktör olmuştur. Çoğunluk olarak günümüzde sadece doğu ülkelerinde ve Türkiye'nin Güneydoğu şehirlerinde halen görülmektedir.

Şark köşesi, yüksekliği yörelere göre ve nasıl bir ortamda oturulması gerektiğine göre değişen minder, sırt yastık ve dirsek yastığı olarak düşünülen duvardan duvara L veya U şeklinde yapılan oturma gruplarıdır. Şark odalarının sadece evlerde değil, otellerde, kahvehanelerde, lokantalarda, vakıf ve dernekler gibi özel mekanlarda da ama Çoğunlukla misafir odalarında, halka açık yerlerde salonlarda, cafe ve restoranlarda, çatı katlarında ve insanın kendini huzur içinde hissettiği tüm mekanlarda kullanılmaktadır.

Bu kültürü sanata dökerek işlemelerle ve eski zamanlarda kullanılan bakır, gümüş, aluminyum ve tahta siniler üzerinde ibrikler bardaklar rahle ve işlemeli halısıyla donatılarak duvarda gaz lambası, yöresel kıyafetin gerdirilip asılması ve kullanılan diğer bilindik eşyalarla süsleyerek eskiyi, kaybolmaya çalışılan bu kültürü yaşatma çabasıyla canlılık verilmektedir.

Divan Şark Köşesi ise ortadoğu zevki ile osmanlı motifi ve otantik şekillemelerle tasarladığı şark odalarını ahşap, metal yapı kullanmadan tamamen süngerden imal ediyor. Şekillendirip köşeden köşeye veya kolondan kolona ölçülü şekilde tasarlayıp üretmektedir.

Her yöreye, her mekana ve her talebe göre birbirinden güzel modelleriyle şark köşesi diğer adıyla şark odalarına rahatlık, taşınmasında ise içerisinde ahşap veya başka bir yapı kullanılmadığından tahta kadar uzun ömürlü ama rahat sünger kullanılır. Yıkanması ve temizlenmesi için kolay sökülüp takılması babında fermuar kullanır ve iç kısımdan ise overlok geçilmiştirki sağlamlıkla beraber üzerine giydirilen kumaş yırtılmadan uzun ömürlü olsun.

Sizinde bir Divan Şark Köşeniz olsun. Köşe bucak rahatınız olsun.

 

KUMAŞLARIMIZ

Kumaş Örneklerimiz

Şark Köşesi için istediğiniz desenlerde ve boyutlardaki siparişlerinizi sayfamızdan iletişim formunu kullanarak ya da 0212 532 44 77 nolu telefonu arayarak verebilirsiniz.
Sipariş için tıklayın